HISTÓRIA

História hasičstva
Už v časoch Rakúsko – Uhorska boli organizované hasičské organizácie riadené županmi, prevažne v mestách. Po vzniku prvej ČSR 28.10.1918 vzišla potreba jednotnej organizácie hasičov v zmenených podmienkach. 21. decembra 1919 sa konal ustanovujúci zjazd Zväzu československého hasičstva v Brne. V nasledujúcich rokoch sa intenzívne pracovalo na vybudovaní organizácie na Slovensku. Na dni 5. - 7. augusta 1922 bol zvolaný celoštátny zjazd československého dobrovoľného hasičstva do Trenčína, kde bola 6.8.1922 založená Zemská hasičská jednota na Slovensku. (ZHJ – predchodkyňa DPO).

Z histórie DPO v obci

V obci Tekovské Lužany bola už okolo roku 1850 ručná striekačka a družstvo dobrovoľných požiarnikov so základným protipožiarnym výcvikom, čo možno potvrdiť tým, že  Tekovské Lužany tvorili v tom čase 8. "požárohasjace okolí" (8.hasebný obvod), do ktorého okrem Tekovských Lužian patrili : Málaš, Nýrovce, Tekovské Lužianky, Medvecké a Hulvínky.
Uvedený predpis o "hasiacich okoliach" je župný a datovaný 10.12.1858.

Skutočná história dobrovoľného požiarneho zboru v obci sa začína neodškriepiteľne písať
          dňom 31. mája 1891 ako sa to uvádza na prvej strane členskej knihy
                           miestneho dobrovoľného požiarneho zboru.

Po založení spomínanej členskej knihy ju až do
20.júna 1895 starostlivo viedol
pán Ľudovít Tóth - v tom čase predseda a hlavný veľiteľ zboru
v obci. Členmi dobrovoľného požiarneho zboru sa stali obyvatelia Tekovských Lužian, Tekovských Lužianok a Hulviniek.
Oficiálny názov združenia bol
"Dobrovoľný hasičský spolok v Tekovských Šarluhách".
Členom mohol byť ten kto každoročne uhradil poplatok
       1 zlatý a 20 grajciarov (v rakúskej mene).
Zbor mal v tom čase tri čaty:
Tekovské Lužany - 119 členov, Tekovské Lužianky - 18 členov
a Hulvínky - 31 členov.

Fotografia členov zboru                                                     Szabó Gyula, Demény István,                                                                                                                                               Demény János, Tóth Károly - rok 1934

Najväčšiu zásluhu na založení zboru mali týto obyvateľia :
Ľudovít Tóth - hlavný učiteľ reformovanej cirkvi v obci - predseda a hl.veliteľ
Karol Guttman - statkár a vedúci miestnej pobočky banky - podpredseda

Ignác Habella - krajčírsky majster
Henrich Rubinstein - obchodník s drevom

Štefan Cseri, Ľudovít Pakusza - poľnohospodársky robotníci
Imrich Kucsera - správca miestnej rímskokatolíckej školy- pokladník

Vyhlásenie požiaru bolo úlohou trubačov a zároveň sa požiar vyhlasoval aj zvonením na zvonoch.Pri svojom založení mal zbor jednu ručnú striekačku, ktorú uschovávali v sklade vedľa obecného úradu. Na základe rozhodnutia obecnej rady sa vybudovala nová zbrojnica na priestranstve vedla katolíckeho kostola a farského úradu. Pri zbrojnici postavili aj strážnicu. Neskôr na plenárnej schôdzi 7. októbra 1894 defenitívne rozhodli o kúpe nového menšieho postrekovača a onedlho ho skutočne aj zakúpili.

V letnom období v čase žatvy a mlatby sa už v tom čase vykonávali pravidelné protipožiarne kontroly. Každý obytný dom musel mať vo svojom inventári rebrík, lapač iskier a hotovostnú zásobu vody (22 litrov). Ak majiteľ tento protipožiarny inventár nemal, musel zaplatiť peňažnú pokutu, ktorú veľmi prísne vymáhali, pretože patrila do pokladnice zboru.
Akt vysvätenia zástavy zboru sa konal 19. apríla 1892. Zástavu kúpila a zboru darovala
pani Foglárová, manželka Ľudovíta Foglára, statkára z Lužianok.
Zástavu vysvätil kňaz Ján Salgó a jej matkou sa stala symbolicky pani Foglárová.

Na plenárnej schôdzi 24. októbra 1894 vystúpili z miestneho požiarneho zboru
členovia z Lužianok a Hulvínok a založili samostatné zbory vrámci svojich obcí.

Pokladník zboru Imrich Kucsera bol pokladníkom od jeho založenia  až do 16. októbra 1916 teda plných 25 rokov.11. septembra 1921 pán Ľudovít Tóth po plných 30 rokoch vykonávania funkcie predsedu a hlavného veliteľa zboru vzhľadom na svoj fyzický vek požiadal o uvolnenie z funkcie. Podobne vzhľadom na pokročilý vek odišiel z funkcie aj zástupca veliteľa zboru
Karol Guttman, ktorý tak isto pracoval v zbore 30 rokov.
Koncom roku 1921 bol na plenárnej schôdzi zvolený nový veliteľský zbor z príslušníkov mladšej generácie. Zloženie v ďalších rokoch bolo nasledovné :

Predseda r. 1921 : Dezider FÖLDI - lekárnik
Hl.veliteľ r. 1921 - 1934 : Štefan HANÁCSEK
Zapisovateľ r. 1921 : Ladislav KÖMPEY - učiteľ

Predseda a Zapisovateľ r. 1922 - 1947 :
Ladislav KÖMPEY
Hl.veliteľ r. 1935 - 1945 :  Ladislav KOSZÁK

Hl.veliteľ r. 1945 : p. OLEJCSIK
Zást.veliteľa r. 1945 : Ján HANULA

Predseda a Hl.veliteľ r. 1947 - 1957 : Ján HANULA → r.1948 sa stal členom okresného predstavenstva
                                                                                                       → r.1957 sa stal tajomníkom okresného predstavenstva
Zást.veliteľa od r. 1947 : Štefan SZAKÁCS

Predseda od r. 1957 : Ján TIMMEL neskôr Michal GERHÁTH a od r. 1977 : Štefan SZÉNÁSI
Hl.veliteľ od r. 1957 - 1983 :
Pavol ŠÜVEGES st.
Tajomník a Pokladník r. 1957 - 1977 : Milan PRAŽENICA, od r. 1977 : Ján HANULA
Referent pre prácu s mládežou od r. 1977 : Árpád TÓTH - učiteľ miestnej ZŠ s vyuč.jaz.maď.

Predseda od r. 1983 : Pavel ŠÜVEGES ml.,ktorý je predsedom aj v súčastnosti.

Najaktívnejší členovia zboru
v Tekovských Lužanoch v
50-tych rokoch :

zľava
Pavol Šüveges st., Štefan Szénasi,Ľudovit Balogh,
Michal Gerháth
a Ondrej Zsindely

Najaktívnejší členovia zboru v Tekovských Lužiankach a          Hulvinkách v 50-tych rokoch :

zľava
Karol Mikes, Pavol Kakas,